سرگیجه های بعد از شراب( غرب زدگی ام آرزوست)

آدمی خواندنی ترین کتابی است که اغلب نخوانده می ماند.

سرگیجه های بعد از شراب( غرب زدگی ام آرزوست)

آدمی خواندنی ترین کتابی است که اغلب نخوانده می ماند.

سرگیجه های بعد از شراب( غرب زدگی ام آرزوست)

دوش چه خورده‌ای دلا راست بگو نهان مکن
چون خمشان بی‌گنه روی بر آسمان مکن
باده خاص خورده‌ای نقل خلاص خورده‌ای
بوی شراب می زند خربزه در دهان مکن
روز الست جان تو خورد میی ز خوان تو
خواجه لامکان تویی بندگی مکان مکن
دوش شراب ریختی وز بر ما گریختی
بار دگر گرفتمت بار دگر چنان مکن
من همگی تراستم مست می وفاستم
با تو چو تیر راستم تیر مرا کمان مکن
ای دل پاره پاره‌ام دیدن او است چاره‌ام
او است پناه و پشت من تکیه بر این جهان مکن
ای همه خلق نای تو پر شده از نوای تو
گر نه سماع باره‌ای دست به نای جان مکن
نفخ نفخت کرده‌ای در همه دردمیده‌ای
چون دم توست جان نی بی‌نی ما فغان مکن
کار دلم به جان رسد کارد به استخوان رسد
ناله کنم بگویدم دم مزن و بیان مکن
ناله مکن که تا که من ناله کنم برای تو
گرگ تویی شبان منم خویش چو من شبان مکن
هر بن بامداد تو جانب ما کشی سبو
کای تو بدیده روی من روی به این و آن مکن
شیر چشید موسی از مادر خویش ناشتا
گفت که مادرت منم میل به دایگان مکن
باده بنوش مات شو جمله تن حیات شو
باده چون عقیق بین یاد عقیق کان مکن
باده عام از برون باده عارف از درون
بوی دهان بیان کند تو به زبان بیان مکن
از تبریز شمس دین می رسدم چو ماه نو
چشم سوی چراغ کن سوی چراغدان مکن

مولوی » دیوان شمس » غزلیات

پیام های کوتاه

طبقه بندی موضوعی

نویسندگان

شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۰۸:۳۰ ق.ظ

۰


انگیزه وبلاگ نویسی

اگر شما یک وبلاگ نویس باشید، یا به هر دلیل شغل و کسب و کارتان نیاز به نوشتن یا ارسال مطلب در اینترنت داشته باشد، حتما با روزهایی مواجه شده اید که اصلا حس و حال نوشتن نداشته اید
.

 مطمئنا این اتفاق برای هر وبلاگ نویس یا نویسنده مطلبی چه در اینترنت و چه در دنیای واقعی افتاده است.

به همین دلیل همیشه پیشنهاد میکنیم تنها زمانی شروع به نوشتن کنید که واقعا حس و حال و انگیزه کافی برای نوشتن داشته یا به عبارت بهتر در حالت فکری و مغزی و فیزیکی مناسب برای نوشتن قرار دارید.

 اما گاهی پیش میاد که نیاز هست حتما یک مطلب رو نوشته و ارسال کنید، اما اصلا انگیزه انجام آن را ندارید، برای این زمان ها باید چه کار کنید؟

 

قدم اول: ایده پست وبلاگ خود را از قبل حاضر کنید:

هیچ چیز بدتر از این نیست که پشت کامپیوتر نشسته و قصد نوشتن یک مطلب برای وبلاگ خود را داشته، اما ساعتها نیاز به فکر کردن برای پیدا کردن ایده یا موضوع پست خود داشته باشید.
بهترین کار برای تسریع بخشیدن به امر نوشتن مطلب برای وبلاگ و همچنین ایجاد انگیزه برای نوشتن اینه که از قبل چندین موضوع برای نوشتن آماده کنید.

 

123

روش های بسیاری هست که میتونید برای پیدا کردن ایده ی مطالب وبلاگ، از آن ها استفاده کنید.
بهتر است همیشه چند موضوع از قبل آماده داشته باشید تا زمان نوشتن، وقت و انرژی و انگیزه شما صرف پیدا کردن موضوع نشود.

 

همچنین زمانی که حس نوشتن ندارید، بهترین زمان برای پیدا کردن موضوعات مناسب برای پست بعدی وبلاگتان است، به طوری که میتوانید این موضوعات را روی کاغذ یا در برنامه word بنویسید، تا در زمان مناسب و با انگیزه و انرژی کافی برای نوشتن مطالب مرتبط با آن موضوع، وقت بگذارید.

 

قدم دوم: قبل از شروع به نوشتن، ساختار مطلب خود را طرح ریزی کنید:

یکی از بهترین راه کارها برای نوشتن هر گونه مطلبی، طرح ریزی ساختار آن با استفاده از تعیین کردن رئوس مطالب هست.
به عبارتی بعد از اینکه موضوع اصلی مطلب خود را پیدا کردید، لازم هست تا موضوع اصلی را به بخش های کوچکتر و مرتبط تری تقسیم کرده تا بدانید در این مطلب میخواهید در مورد چه چیزهایی بنویسید.

 

فرض کنید، شما میخواهید مطلبی با موضوع “رسیدن به تناسب اندام با رژیم غذایی” بنویسید.
برای این منظور میتونید ساختار مطلب خود را با استفاده از رئوس مطالبِ زیر بخش بندی و طرح ریزی کنید:

  • چرا باید به تناسب اندام رسید؟

  • ارتباط کاهش وزن با رژیم غذایی

  • انواع رژیم های غذایی

                      رژیم های کم کالری

                      رژیم های کم چرب

                      رژیم های سریع کاهش وزن

                     یک نمونه از رژیم غذایی برای کاهش وزن

  • ورزش را فراموش نکنید


همانطور که در مثال فوق دیدید، میتوان موضوع اصلی را با استفاده از رئوس مطالب، بخش بندی کرد، سپس برای هر کدام از بخش ها میتوان جداگانه شروع به نوشتن کرده و بعد از پایان هر بخش به سرفصل بعدی پرداخت.

 

به این ترتیب زمانی که شروع به نوشتن برای مطالب وبلاگ خود میکنید، سردرگم برای پیدا کردن مطلبی برای نوشتن نخواهید بود و به راحتی میدونید که میخواهید در مورد چه چیزهایی بنویسید.

این روش به چند دلیل به شما کمک میکند:

در وقت شما صرفه جویی میکند.
روند نوشتن را سریع تر میکند چون میدونید میخواهید در مورد چه چیزهایی بنویسید.
انگیزه شما را افزایش میدهد
به این روش میتونید مطالب خوانا تر و با ارزش تری را ارائه دهید.

 

 

قدم سوم: زمان مشخصی را برای نوشتن تعیین کنید.

استفاده از تعیین بازه زمانی، یک روش عالی برای نوشتن در هر شرایطی هست، حتی زمانی که هیچ انگیزه و انرژی ای برای نوشتن ندارید، اما میدانید که باید حتما مطلبی را برای وبلاگ تان ارسال کنید.
به این ترتیب که تعیین میکنید حتما باید در بازه زمانی ۲۰ یا ۳۰ دقیقه مطلبی را برای وبلاگتان بنویسید و بعد از پایان یافتن این زمان میتوانید به هر کاری که مورد علاقه تان است بپردازید.

 

برای تعیین بازه زمانی میتونید از روش پومودورو استفاده کنید.
تعیین بازه زمانی به شما کمک میکند، تا هم تمرکزتان افزایش پیدا کند هم اینکه به نوعی خود را مقید میکنید که در بازه مشخص شده مطلب مورد نظر را تکمیل کنید، به همین دلیل میتونید از زمان خود بهترین استفاده رو ببرید.

 

دقت داشته باشید که در مدت تعیین شده به هیچ عنوان نباید به چیز دیگری فکر کرده یا کار دیگری انجام دهید و به عبارتی تمام حواس پرتی های خود را محدود خواهید کرد، حتی جواب تلفن را هم نباید در این مدت بدهید، البته اگر اضطراری نباشد!

 

15

بهتر است زمان هایی که انگیزه کافی برای نوشتن ندارید، بازه زمانی ۱۵ دقیقه را برای خود در نظر بگیرید، سپس خود را مجبور کنید که در این بازه باید این کار را انجام دهید، سپس میتونید بعد از زمان مشخص شده به فعالیت دلخواه خود بپردازید.

بهتر است هرگز برای نوشتن، از ۴۵ دقیقه بیشتر، بازه زمانی تعیین نکنید، زیرا هم تمرکز شما کاهش پیدا میکند و هم خسته شده و انگیزه خود را از دست خواهید داد.


با استفاده از تعیین بازه های زمانی و تمرکز در این مدت برای نوشتن میتونید، بیشترین استفاده مفید رو از زمان خود برده و به این ترتیب، در چند بازه زمانی کوتاه اما مفید، میتونید یک مطلب عالی و با ارزش برای سایت یا وبلاگ خود تهیه کنید.

 

قدم چهارم: برای نوشتن در وضعیت ذهنی مناسب قرار بگیرید.

هر نویسنده ای در شرایط خاصی بیشترین و بهترین حالت و انرژی رو برای نوشتن پیدا میکنه، به عنوان مثال برخی در کافی شاپ میتوانند تمرکز لازم برای نوشتن رو داشته باشند، برخی با نوشیدن یک فنجون قهوه یا چای تمرکز پیدا میکنند، و برخی دیگر با گوش دادن به موسیقی در هنگام نوشتن، میتونند سریع تر و با تمرکز بیشتری بنویسند.

 

مهم این است که بدونید چه چیزی در هنگام نوشتن به شما حس خوبی میدهد، من خودم در هنگام نوشتن به موسیقی های انرژی بخش و با ریتم سریع گوش میدم، به این ترتیب میتونم در زمان کمتری مطالب بیشتری رو بنویسم.

 

قدم پنجم: نگران غلط های املایی و دستوری در هنگام نوشتن نباشید.

یک مطلب زمانی ارزش خواندن و انتشار در وبلاگ رو داره، که عاری از هرگونه غلط نگارشی و دستوری باشه، اما بدترین کاری که میتونید در زمان نوشتن انجام دهید، این است که دائما به عقب برگشته و با زدن کلید backspace به دنبال اصلاح غلط های املایی و دستوری خود باشد.
یا همواره نگران نا مفهموم بودن و اشتباه بودن جمله بندی خود باشد.

 

چیزی که در هنگام نوشتن باید به خاطر بسپارید این است که زمانی که شروع به نوشتن میکنید، تنها هر آنچه به ذهن تان میرسد را بنویسید بدون اینکه نگران غلط های موجود باشید، فقط بنویسید، تا زمانی که مطلب تان به انتها برسد به هیچ عنوان نباید، به مانیتور نگاه کرده و دائما بخواهید غلط های خود را اصلاح کنید.

 

بعد از پایان نوشتن، میتونید به راحتی به عقب بازگشته و با بازخوانی مطالبی که نوشتید، غلط های املایی و دستوری خود را اصلاح کرده و ساختار جملات خود را از لحاظ مفهومی نیز درست کنید.
در این مرحله است که میتونید در صورت نیاز مطلبی رو به نوشته های تان برای درک بهتر اضافه کرده یا در صورتی که جمله ای اضافه و نامفهوم است آن را حذف کنید.

 

تایپ

به این روش میتونید تمرکز بیشتری داشته و هر چه به ذهن تان میرسد را نوشته و هیچ ایده ای که در لحظه به ذهن تان میرسد را تنها به این خاطر که در جای مناسبی نیست یا جمله بندی تان اشتباه است، از دست نخواهید داد.
مزیت استفاده از کامپیوتر و برنامه ورد یا تایپ کردن اینه که میتویند بعدا مطالب و نوشته خود را به راحتی اصلاح کنید.

 

اصلاح مطلب و غلط های املایی و نگارشی در حین نوشتن، بزرگترین حواس پرتی ای هست که میتونه تمرکز شما رو بر هم زده و وقت و انرژی تان را بی دلیل تلف کند.
پس در بازه زمانی ای که مشخص کرده اید و با استفاده از انگیزه دهنده ای چون موسیقی، سعی کنید تا میتوانید هر چه به ذهن تان میرسد را بنویسید، بعدا وقت کافی برای اصلاح اشتباهات خود خواهید داشت.

 

شما از چه روش یا روش هایی برای نوشتن هر چه سریعتر و موثرتر مطالب وبلاگ خود استفاده میکنید؟

به نظر شما کدام یک ار روش های گفته شده در فوق میتونه برای استفاده بهتر از زمان و تسریع بخشیدن به امر نوشتن و همچنین افزایش انگیزه برای نوشتن مطلب وبلاگ، بهتر و کمک کننده تر باشد؟

 

من خودم همیشه از قبل چند موضوع رو برای نوشتن انتخاب میکنم و با استفاده از روش ساختار بندی مطالب، رئوس مطالبِ هر کدام از موضوعات رو مشخص میکنم، سپس در روز دیگری، با تعیین یک بازه زمانی مشخص مثلا نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه و با گوش دادن به موسیقی شروع به نوشتن میکنم.

 

در صورتی که به اندازه کافی انگیزه داشته باشم، معمولا در یک روز میتونم دو الی ۳ مطلب برای وبلاگ سایت تهیه کنم، در صورت نداشتن انگیزه کافی، یا نداشتن وقت، معمولا یک مطلب یا نیمی از مطلب رو مینویسم.
سپس در روزهای بعد اقدام به ویرایش مطلب های نوشته شده کرده و به این ترتیب میتونم به اندازه کافی مطالب برای ارسال در وبلاگ داشته باشم.
شما هم روش خود را با ما و دیگر دوستان در میان بگذارید.


منبع : http://karenovin.com/blogging-motivation

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۴/۲۴
سوشیانت زرتشتی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Submit Express Local SEO